Lapse kaotus

Ei suuda surma eest hoida ema, ei isa käed
Kaasa viivad tundmatud väed, katkeb elu kui niit.

Hoolimata lapse vanusest, on lapse surm tõenäoliselt üks raskemaid sündmuseid meie elus ja küsimusi tekib palju. Osale küsimustest oskab vastuse anda lapse raviarst, kuid mõni küsimus jääbki vastuseta.

Lapse kaotusega leppimine ei ole kerge ning hoolimata lähedaste inimeste toetusest võib lein kesta pikalt. Mida ootamatum on lapse kaotus, seda keerulisem on ka leinamise protsess. Ärge kartke leinata või ka abi paluda ning võtke endale nii palju aega kui vaja.

Juhul kui laps suri üsasiseselt, sünnitusel või vastsündinueas, siis on võimalik pöörduda naistenõuandlates töötavate raseduskriisinõustajate poole, kes saavad teid samuti aidata ja toetada. Juhul kui teie piirkonnas raseduskriisinõustajad puuduvad, saate pöörduda ka psühholoogide poole, kes toetavad teid leinamise protsessis. Lõplikult lapse kaotusest üle olla tõenäoliselt siiski ei olegi võimalik.

Kaotusega võib aidata hakkama saada, kui teil on koht, kus oma last mälestamas käia. Padise vallas Harjumaal on loodud Vaikuse laste rahupaik neile lastele, kes sündisid surnult või vastsündinuaes. Rahupaigas saab käia leinamas ja vajadusel sinna sängitada ka oma lapse tuha (vt. www.vaiksed.ee).