Riskirasedus

Enamikel naistest on rasedus loomulik seisund ja rõõmus sündmus. Naised tunnevad seoses rasedusega tänulikkust ja rõõmsat ärevust. Alati aga ei pruugi kõik minna ootuspäraselt. Olukordades, kus naise või loote tervislik seisund ohustavad naise või loote tervist, tuleb teemaks riskirasedus.

Riskirasedus on rasedus, mille puhul ema, loote või vastsündinu risk haigestumiseks või surmaks enne ja/või pärast sünnitust või sünnituse ajal on tõusnud s.t. on kõrgem kui populatsioonis keskmiselt.

Riskide hindamine on pidev protsess läbi kogu raseduse, sest raseda seisund võib väga järsku muutuda ja mõned sünnitusjärgsed tüsistused võivad olla märgiks rasedus ajal esinenud haigustest.

Tänapäeva kõrge riskiga rasedate osakaal tõuseb, sest seisundid, mille korral varasemalt peeti rasedust ja sünnitust vastunäidustatuks on muutunud ravitavaks ja võimaldavad ka nendel naistel lapsi saada.

Raseduskogemust mõjutavad mitmed faktorid. Kaasuva haiguse esinemine rasedal komplitseerib tema raseduse jälgimist ning põhjustab stressi nii rasedale endale kui temaga tegelevatele meedikutele. Haigused, mis mõjutavad raseduse kulgu: diabeet, hüpertensioon, aneemia, kopsuhaigused, epilepsia, infektsiooid, mitmed kaasasündinud haigused jne. Emotsionaalset koormust lisavad ka rasedusaegse komplikatsiooniga seotud piirangud: voodirežiim, vajadus haiglaraviks, palju uuringuid ja analüüse, mure uuringute kahjustava mõju pärast, vajadus töölt ära jäämiseks, elustiilimuutuseks jne.

Naisel võib olla raske uut olukorda mõista, kuna eelnevalt tervel inimesel on nüüd tegemist potentsiaalselt ohtliku olukorraga. Võimust võib võtta süütunne.

Naised, kes on märgistatud kui kõrge riskiga rasedad on väga õrnad ja haavatavad. Nad on emotsionaalselt ärevamad ja murelikumad, nende tunded oma rasedusse on ambivalentsed. Nad võivad tunda end läbikukkununa või siis pühendavad ja ohverdavad end jäägitult lapsele. Nad vajavad teistmoodi toetust. Liiga vähe on aga pööratud tähelepanu vaimsele tervisele kui ühele riskitegurile ning sellele, kuidas kõrge risk mõjutab raseda psühhosotsiaalset seisundit ja suhtumist oma rasedusse.

Kogemusnõustaja saab olla kuulajaks, saab aidata olukorraga kohanemisel ja aidata tagasi saada lootust.

Allikana kasutatud: www.ammaemand.org.ee materjale